האתר הראשי  |  דף הבית חטיבת הביניים  
ברוכים הבאים. אתם, הורים וילדים, מלאים בוודאי בהתרגשות לרגל המעבר לחטיבת הביניים. לשם כך רכזנו עבורכם בעמוד זה ובכלל חומרי עזר רבים שנועדו להקל על המעבר והקושי היכול להיות כרוך בו. בהצלחה.

*YouTube:xdjB0Kk9V28* אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים/ד"ר סוס משמעות המעבר לחטיבת הביניים לאורך חיינו מתרחשים מעברים ושינויים רבים בכל אחד מאתנו. אנו לעולם איננו דורכים במקום. תהליכים אלה של שינוי ותמורה חוזרים ומתרחשים בחיי ילדים, בני נוער ומבוגרים כאחד, והם אלה שבעצם בונים ומרכיבים את שרשרת חיינו ודרכם אנחנו מתפתחים. אנו נמצאים בתהליך מתמיד ובו זמנים של צמיחה, התפתחות והתקדמות בכל תחומי החיים. תהליך זה נבנה ממעבר למעבר ומשינוי לשינוי. האירועים המתרחשים בחיינו משפיעים עלינו ומחייבים אותנו להיערך לקראתם, ובשלב מאוחר יותר, כבר במהלך ההתרחשות, עלינו להמשיך ולפעול על- מנת להסתגל אליהם. בבתי-ספר רבים מסתיימת בכיתה ו' תקופת לימודים אחת – בבית-הספר היסודי – ונפתחת תקופת לימודים חדשה – בחטיבות הביניים. המעבר לחטיבה מלווה במעבר ההתפתחותי של גיל ההתבגרות. מעבר למקום חדש יוצר חששות בדרך - כלל, סקרנות ומתח, ועם זאת, הוא מהווה מקור לשינוי מיוחל ולהתחדשות. המעבר מאפשר הזדמנות להציג את עצמי מחדש, מאפשר ליחיד לבחון את עצמו, לשנות התנהגויות שהפריעו לו בעבר, ולהדגיש דברים שהוא רוצה להמשיך לקיים. במעבר מבית-הספר היסודי לחטיבת הביניים נפרדים התלמידים ממסגרת שהכירו החל מכיתה א', מסגרת שהייתה אינטימית וקטנה, שבה הכירו היטב את הנהלים ואת הנפשות הפועלות והן הכירו אותם. לעומת זאת, מסגרת החטיבה היא בדרך-כלל בעלת אורינטציה הישגית, המחייבת התמודדות עם כמות רבה של חומר לימודים ברמה גבוהה, התמודדות עם סגנונות למידה שונים מאלה שהיו רגילים אליהם בבית-הספר היסודי, התמודדות בלמידה עם קבוצות משתנות, ועם הצורך לקשור קשרים חברתיים עם תלמידים חדשים מבתי-ספר אחרים. מהתלמידים נדרשת התמודדות עם מורים רבים וחדשים, וכן התמודדות על מקומם בחברת התלמידים החדשה. תפקידנו כהורים וכצוות חינוכי, אשר מלווים את הילדים במעבר, להסביר להם שכל מעבר הוא שינוי ויש בו סיכויים וסיכונים. תפיסת השינוי כסיכוי או כסיכון תלויה בפרשנות האישית ובבחירה. אם הילדים יבחרו לראות זאת כסיכוי, הכניסה לתהליך תהיה ממקום של אופטימיות ומתוך הכרה באפשרויות החיוביות הטמונות במעבר למקום חדש. כדאי: לעודד את הילדים להביע רגשות, ציפיות, חששות ופחדים לספק להם מידע מהימן וריאלי לאמן אותם בחשיבה חיובית ולהשתמש בהומור לגלות הבנה וסובלנות לתהליך ולקצב הסתגלות אישי, לא ללחוץ, לא להאיץ מידי, להקשיב. לסייע לילד להשלים פערים בידע. לשתף גורמי ביה"ס-להעביר מידע שיכול לסייע לצוות לקלוט את הילד בצורה מיטבית.

 
 
 
 
פרויקט Upcycle - "שימוש מחדש" של תלמידי כיתות ז'
במסגרת פרויקט Upcycle, כסיכום של הנושא חומרים, תכונות ושימושים, המדענים הצעירים, משכבת ז', "נכנסו לראשם של מעצבים תעשייתיים", אשר חושבים על עתידו האקולוגי של כדור הארץ שלנו בניסיון להצילו, ויצרו מוצרים חדשים ממוצרים ומחומרים ישנים שלא נעשה בהם יותר שימוש, התוצאות לא מביישות את טובי המעצבים
תגובות: 0   צפיות: 27